Reklama

Nowelizacja ustawy o SN. Czarnek: Jest niekonstytucyjna

- Cała ta ustawa jest niekonstytucyjna, jest jedynie odpowiedzią na wymogi Unii Europejskiej - ocenił projekt noweli ustawy o Sądzie Najwyższym minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Projekt został skierowany do Sejmu w nocy z wtorku na środę przez posłów PiS.

Kilkunastostronicowy projekt noweli ustawy o Sądzie Najwyższym skierowali do Sejmu posłowie PiS w nocy z wtorku na środę. Według autorów proponowane przepisy mają wypełnić wskazany przez Komisję Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy kluczowy kamień milowy.

Zgodnie z projektem zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny. Oznacza to, że utworzona niedawno Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego straci uprawnienie do orzekania w sprawach sędziów.

Reklama

Ustawa o Sądzie Najwyższym. Czarnek: Jest niekonstytucyjna 

- Cała ta ustawa jest niekonstytucyjna, jest jedynie odpowiedzią na wymogi Unii Europejskiej - skomentował projekt w i.pl szef MEiN Przemysław Czarnek.

Dodał, że wymogi UE są "absurdalne", ale Zjednoczona Prawica zamierza je spełnić, aby Polacy nie byli pokrzywdzeni. Według niego sytuacja wojenna zmusza rządzących, by "ważyli wartości".

- Co jest większą wartością? Konstytucyjność systemu wymiaru sprawiedliwości, czy też zrobienie wszystkiego, by Polacy otrzymali środki, na które zasługują i są ich? - pytał szef resortu edukacji i nauki.

Zdaniem Czarnka konsekwencje takiej decyzji "na pewno będą niedobre". 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama