​Rolnicy mogą się ubiegać o kredyty preferencyjne na 2023 r. ARiMR udostępniła listę

Rolnicy mogą się ubiegać o kredyty preferencyjne na bieżący rok - informuje Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Dzięki nim pokryją część kosztów inwestycji, kupią użytki rolne i sfinansują naprawę szkód wywołanych ASF i klęskami żywiołowymi.

Kredyt preferencyjny to taki, w którym część kosztów bierze na siebie Skarb Państwa. Na stronie internetowej ARiMR udostępniła informacje o akcji kredytowej oraz wielkości środków na dopłaty. Agencja informuje, że o preferencyjne kredyty rolnicy mogą ubiegać się w: Banku Polskiej Spółdzielczości S.A., SGB-Banku S.A., a także w zrzeszonych i współpracujących z nimi Bankach Spółdzielczych oraz BNP Paribas Bank Polska S.A., Santander Bank Polska S.A., Krakowskim Banku Spółdzielczym, Banku Spółdzielczym w Brodnicy.

Pomoc w inwestycjach

Trzy linie kredytowe mają wspomóc sfinansowanie inwestycji. Na działania te przeznaczono 150 mln zł, a na dopłaty do oprocentowania kredytów - 1,1 mln zł. Preferencyjna linia PR z dopłatami ARiMR ma być pomocna w realizacji projektów w przetwórstwie produktów rolnych, ryb, skorupiaków i mięczaków. Pieniądze będzie można przeznaczyć m.in. na budowę, remont i modernizację budynków służących do przetwórstwa i magazynowania a także na zakup i instalację maszyn oraz urządzeń służących do magazynowania produktów. 

Reklama

W ramach preferencyjnej linii Z, również przeznaczonej na finansowanie części kosztów inwestycji, można ubiegać się o kredyty na zakup użytków rolnych. Postawiono warunek aby miały one rolnicze przeznaczenie określone w planie zagospodarowania przestrzennego gminy. Zaś linia kredytowa RR jest skierowana na finansowanie inwestycji gospodarstw rolnych, działów specjalnych produkcji rolnej oraz rybactwa śródlądowego. 

Pomoc w klęskach żywiołowych


Rolnicy mogą się też ubiegać się o preferencyjne kredyty na wznowienie produkcji po klęskach żywiołowych. Limit środków przeznaczonych na nie to 100 mln zł a dopłaty do oprocentowania wynoszą 3 mln zł. Linia inwestycyjna K01 służy naprawie zniszczeń powstałych w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych. ARiMR podkreśla, że jest szansą na wznowienie produkcji dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Zaś o pieniądze z linii K02 mogą ubiegać się poszkodowani podczas klęsk prowadzący działalność rolniczą lub rybacką. W przypadku obu linii zniszczenia muszą być potwierdzone protokołem oszacowania szkód.

Linia kredytów preferencyjnych KPS jest przeznaczona dla rolników, których hodowle świń zostały zarażone wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Limit akcji kredytowej wynosi 10 mln zł, a środki na dopłaty do oprocentowania wyznaczono na 100 tys. zł. Linia MRcsk z częściową spłatą kapitału trafi do młodych rolników na zakup użytków rolnych. Na dopłaty do tych kredytów przeznaczono 5 mln zł. 

377 mln zł w 2022 r.

Agencja informuje, że w 2022 r. banki współpracujące z ARiMR udzieliły najwięcej kredytów z linii Z przeznaczonych na zakup użytków rolnych. Było ich 899 na łączną kwotę blisko 259 mln zł. Wartość wszystkich kredytów inwestycyjnych wyniosła ponad 377 mln zł. 

Ewa Wysocka 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »