Reklama

Prawo i Sprawiedliwość

/Albin Marciniak /East News
Prawo i Sprawiedliwość (PiS) to polska partia polityczna założona przez braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich w 2001 roku na fali popularności, jaką Lech Kaczyński zdobył jako minister sprawiedliwości oraz prokurator generalny AWS w latach 1997-2001. Za oficjalną datę utworzenia PiS uważa się 29 maja 2001 roku, kiedy to odbył się kongres założycielski partii.

Skład ugrupowania skupił się wokół działaczy wywodzących się ze środowiska ”Solidarności”, późniejszego AWS (Porozumienia Centrum, Ruchu Społecznego AWS, Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, Porozumienia Polskich Chrześcijańskich Demokratów), a także Ruchu Odbudowy Polski.

Prawo i Sprawiedliwość sprawowało władzę w koalicji z Samoobroną i Ligą Polskich Rodzin w latach 2005-2007. Od 2015 stanowi ugrupowanie rządzące samodzielnie.

PiS skupia elektorat o poglądach chrześcijańsko-demokratycznych oraz centroprawicowych. Ideologia partii stanowi połączenie narodowego i społecznego konserwatyzmu, choć partia bywa określana również jako populistyczna i eurosceptyczna. Ważne miejsce w programie Prawa i Sprawiedliwości zajmuje polityka prorodzinna. Natomiast w kwestiach gospodarczych PiS reprezentuje poglądy solidarystyczne.

18 stycznia 2003 prezesem Prawa i Sprawiedliwości został Jarosław Kaczyński. Polityk zastąpił na tym stanowisku swojego brata Lecha Kaczyńskiego, który do 3 czerwca 2006 roku był prezesem honorowym partii, jednak zrezygnował z tej funkcji po wyborach na Prezydenta RP.

Temat Prawo i Sprawiedliwość znajdziesz również w serwisie:

Wiadomości

Wideo