Reklama

Stanisław Karczewski

Stanisław Karczewski /Adam Burakowski /Reporter
Stanisław Karczewski to polski polityk i samorządowiec. Senator VI, VII, VIII, IX i X kadencji. Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej IX kadencji w latach 2015-2019. Z zawodu lekarz medycyny.

Stanisław Karczewski – wykształcenie i kariera zawodowa

W roku 1981 Stanisław Karczewski ukończył II Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Warszawie. Uzyskał pierwszy i drugi stopień specjalizacji z chirurgii ogólnej. Po studiach został zatrudniony w szpitalu rejonowym w Nowym Mieście nad Pilicą. Najpierw był stażystą, następnie młodszym asystentem, asystentem, starszym asystentem, kierownikiem Oddziału Pomocy Doraźnej, później zastępcą ordynatora, zastępcą dyrektora, a wreszcie dyrektorem i ordynatorem Oddziału Chirurgicznego.

Stanisław Karczewski – kariera polityczna

Stanisław Karczewski był członkiem rady powiatu grójeckiego w latach 1998-2002. Następnie został radnym sejmiku mazowieckiego. W roku 2004 dołączył do partii politycznej Prawo i Sprawiedliwość. Został senatorem VI kadencji, po udanym starcie w wyborach parlamentarnych w roku 2005. Kandydował z listy Prawa i Sprawiedliwości. Uzyskał też mandat senatorski w roku 2007 i w 2011. W listopadzie 2011 roku został wicemarszałkiem Senatu VIII kadencji i zajmował to stanowisko do 11 listopada 2015 roku.

W roku 2015 został ponownie senatorem, a w listopadzie tego samego roku wybrano go na stanowisko marszałka Senatu IX kadencji. Funkcję tę pełnił dokładnie od 12 listopada 2015 roku do 11 listopada 2019 roku.

Stanisław Karczewski uzyskał reelekcję w wyborach w roku 2019 i został senatorem X kadencji. Dnia 12 listopada 2019 roku został wicemarszałkiem Senatu X kadencji. Był nim do 13 maja 2020 roku. Wówczas złożył rezygnację.

Stanisław Karczewski – życie prywatne

Stanisław Karczewski jest żonaty. Jego żona - Eliza - jest lekarzem pediatrą. Małżeństwo ma dwie córki. Stanisław Karczewski otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień – między innymi w roku 2018 przyznano mu węgierski Krzyż Wielki Orderu Zasługi, a w roku 2019 litewski Krzyż Wielki Orderu „Za zasługi dla Litwy”.

Wiadomości

Wideo